(73kB)
MANDALE


Hmm, mandale to moja miłość. Cóż więcej mogę o nich napisać? To jeden z największych odkrytych dotychczas przeze mnie skarbów i taki chyba najbardziej ulubiony. Uwielbiam je malować, tworzyć, gadać z nimi. Tak, tak, mandale mają swój język. Bardzo wiele można się od nich dowiedzieć o sobie, o Życiu...

Mandala to najprościej mówiąc "obrazek w kształcie kółka" - takie określenie ukuła moja Rodzina. Inna zaproponowana przez nią wersja to "rozetka" - całkiem trafne nawiązanie do gotyckich rozet. Obrazy na planie koła powstawały we wszystkich okresach i epokach historycznych. Potrzeba ich tworzenia była od zawsze wpisana w ludzką naturę jako przejaw głębokiego pragnienia do twórczego wyrażania siebie. Najdoskonalszy kształt koła inspirował i zachęcał do tego procesu. Już sama czynność nakreślenia okręgu w jednocześnie magiczny i prosty sposób porządkuje przestrzeń, skupia uwagę. Pozwala na symboliczne określenie granic swojego wewnętrznego świata, zaprasza w twórczą podróż. Symbole i kolory użyte w mandali oddziałują na różne poziomy naszej świadomości, pozwalając na wydobycie na światło dzienne tego co w nas najlepsze i oczyszczenie tego co już nam nie służy.

Do tworzenia mandali nie są potrzebne żadne specjalne uzdolnienia artystyczne. Po prostu bierzesz kredki, kartkę papieru, nakreślasz okrąg i już jesteś w innej przestrzeni. Zrób eksperyment - narysuj rysunek o dowolnych kształtach i formach. Potem narysuj okrąg i wypełnij go różnymi kształtami i formami. I porównaj jak się czułaś po narysowaniu każdego z tych rysunków. A jeżeli jeszcze tworząc mandalę zrobisz to z określoną intencją... to efekty mogą Ciebie na prawde zaskoczyć!
(89kB)
Mandalowa droga może też prowadzić Ciebie do Twojej wewnętrznej przestrzeni spokoju, ciszy i harmonii, wystarczy postawić odpowiednią intencję - sprawdź.

Zapraszam Ciebie do Mandalowej Galerii. Prezentowane w niej Mandale są niezwykle różnorodne, od bardzo prostych po bardzo złożone, odnajdziesz w nich bogactwo form, kolorów, znaczeń... Każda z nich odzwierciedla wyjątkową osobowość swojej autorki i intencję, w jakiej była tworzona. Autorkami większości mandal są moje Przyjaciółki i Koleżanki, jest kilka mojego autorstwa, są też mandale namalowane przez moją Mamę :-)
Więcej informacji o mandalach znajdziesz na mojej stronie www.mandalamagica.pl Bardzo serdecznie zapraszam do zamieszczenia swoich mandal w znajdującej się na niej Galerii Magicznej:-)
Anna Borawska