(64kB)
INTENCJA

Intencja to słowo rzadko na co dzień używane, a zawiera w sobie ogromny potencjał.
Z najprostszej czynności potrafi uczynić narzędzie wewnętrznej przemiany, środek do wybranego celu.
W wyjątkowy sposób ukierunkowuje energię podjętego działania, doprowadza zasiane ziarno myśli do pełnego rozkwitu. To dzięki wytrwałej intencji każdy cel staje się możliwy do osiągnięcia. Co to zatem jest?

Według "Słownika wyrazów obcych" W.Kopalińskiego intencja to "zamiar zamysł, cel, motyw działania, myśl przewodnia, chęć, pragnienie". To taka specyficzna myśl, która określa bardzo precyzyjnie co chcesz osiągnąć. Większość z nie zdaje jeszcze sobie sprawy, że każdego dnia tworzy setki, tysiące takich ukierunkowanych myśli - przemykają przez nasz umysł nieuświadomione, ale wywierają swoje piętno na życiu każdego z nas. Sprawiają, że wstajemy rano z łóżka, wyciągamy rękę aby wyłączyć budzik - kryją się za każdym ruchem, za każdą czynnością. Ale też decydują o kształcie naszych relacji, o jakości naszego życia. Stała myśl i pragnienie zaznawania harmonijnych relacji przyniesie taki owoc, a myśl "mam pecha" przyniesie...pecha. A z jaką intencją Ty zaczynasz nowy dzień?

Jak zatem sprawić aby intencje zaczęły działać na naszą korzyść? Tworząc takie, które nas wspierają, wzmacniają, sprawiają, że mamy lepszy humor, że chce nam się żyć. Mogę zmywać naczynia aby je zmyć, ale mogę też je zmyć z intencją zrelaksowania się ;-) Mogę rano wstać z łóżka z radosną intencją przeżycia twórczego i spełnionego dnia. Mogę zaangażować się w trudny projekt z intencją pomyślnej jego realizacji, korzystnej dla wszystkich zainteresowanych. Mogę stworzyć mandalę tak po prostu, ale mogę też stworzyć ją z intencją zaznania przyjemności i twórczego spełnienia. Ale mogę też pójść dalej - mogę stworzyć mandalę
w intencji harmonijnego, spełnionego życia, w intencji pomyślnego rozwiązania jakiejś trudnej sprawy. I choć może to wydawać się w pierwszej chwili dziwne i nie możliwe - to działa. Sprawdź sam dla siebie. Poeksperymentuj ze zmywaniem naczyń - zmyj je z intencją zaznania wewnętrznej ciszy i harmonii! Podczas zmywania co pewien czas powtarzaj sobie tą myśl w głowie i zobacz jak się będziesz potem czuła. Ale uważaj! - jeżeli powtarzasz intencję jednocześnie myśląc, że to nic nie da, to intencja nie zadziała, bo ta druga myśl, to...też intencja ;-)

Sama dla siebie siłę intencji odkryłam podczas sesji oddechowych (metoda wewnętrznej pracy, doskonała dla poprawy i jakości życia, skuteczna w rozwiązywaniu wielu życiowych problemów). Okazało się, ze taka intencja - cel - postawiona na początku sesji oddechowej powoduje, że sesja przebiega dokładnie tak jak trzeba aby ten problem rozwiązać! Trafia prosto w sedno. Wtedy też nauczyłam się, że siłę intencji można też wykorzystywać na co dzień, wyrażając na przykład intencję, że skończę pisać ten projekt do godziny takiej a takiej, albo że rano obudzę się świeża i wypoczęta. Drugie moje zetknięcie z intencją miało miejsce podczas warsztatów arteterapii (metoda rozwoju osobistego i rozwiązywania różnych problemów przez twórczą pracę z mandalą). Zauważyłam, że mandale i obrazy, które tworzę w określonej intencji, są znacznie bardziej przemawiające, bardziej "żywe" i - co jeszcze ciekawsze - przyczyniają się do realizację celu w intencji zawartego.

Świadoma intencja powoduje, że łatwiej otwieram się na twórcze natchnienie i dobieram takie kolory i kształty, które najpełniej prowadzą do jej spełnienia. Szczególnie pięknie to widzę kiedy tworzę mandale dla różnych osób lub z różnymi intencjami - one się na prawdę różnią! Zdarzyło mi się namalować dla kogoś taką mandalę, jakiej jeszcze nigdy nie namalowałam, o zupełnie innym charakterze i stylistyce - sprawiła to intencja stworzenia mandali właśnie dla tej konkretnej osoby.

Anna Borawska